Parafia

Golgota Podgórska
Ogród rzeźb

Fotogalerie
Foto Adam Bujak
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria I)
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria II)
Foto Wincenty Kućma (Ogród Rzeźb)
Foto Jakub Nowaczyk
Foto Alicja Dybowska – „Ogród rzeźb”
Foto Alicja Dybowska – „Golgota Podgórska – Ogród Rzeźb”
Foto Grzegorz Ramut

Filmy
„Golgota Podgórska” – film TV Kraków
„Golgota” – film w reżyserii Leszka Mądzika

Poniżej
Opis plenerowej galerii
Wirtualny Spacer
Życiorys prof. Wincentego Kućmy
Jubileusz 85 lecia prof. Wincentego Kućmy
Adoracja Chrystusa Zmartwychwstałego

Golgota Podgórska – Ogród rzeźb

Na tyłach pięknego neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu rozciągają się szaro-białe skały dawnego kamieniołomu. Kamienna ściana znalazła swe artystyczne wykorzystanie; rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma zaprojektował na naturalnych półkach skalnych 14 stacji Drogi Krzyżowej. Twórca dodał silne akcenty na początku i końcu cyklu. Drogę otwiera ekspresyjny, ponad trzymetrowy Chrystus w Ogrojcu ustawiony na szczycie skalnego masywu, kończy zaś podobnych rozmiarów Chrystus Zmartwychwstały.
Powyżej Drogi Krzyżowej, w sąsiadującym z kościołem ogrodzie usytuowana została druga część rzeźbiarskiej realizacji – wspaniała galeria na wolnym powietrzu. Jest tam ponad 20 rzeźb układających się w opowieść o wierze, historii i patriotyzmie. Znajdują się tam: Głowa Chrystusa, Brama Dobrego Pasterza, Kopernik, Ostatnia wieczerza, Chrzest Polski, Anioł Stróż Polski, Syn marnotrawny, Ocalony, Panie ratuj, Chrzest, Bohaterom Niepodległej 1914-1989, Sarkofagi, Podgórzanie, Zespoleni, Tarcza, Św. Maksymilian Kolbe, Orszak świętych, Na stojącej tuż obok XIX wiecznej dzwonnicy zostały zamontowane: Chrzest Chrystusa i Ukrzyżowany. Przy zejściu na taras znajduje się płaskorzeźba Rodzina Rodzin i Wniebowzięcie Matki Bożej, oraz rzeźba Ukrzyżowany.
Natomiast na elewacji kościoła znalazły miejsce figury: Matka Boża Nieustającej Pomocy i Św. Michał Archanioł oraz płaskorzeźba z wyobrażeniem trzech sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii, oraz Pieta.
W urokliwej scenerii skał i wodospadu przy wejściu do „Kamieniołomu im. Jana Pawła II” znajdują się kolejne rzeźby: Jan Paweł II, Polonia, Uzdrowiony, Adoracja Krzyża, Tajemnice różańca, Tron dla Matki Bożej Królowej Polski i Mała forma muzyczna. W podziemiach plebanii, w „Kamieniołomie im. Jana Pawła II” znajdują się cztery płaskorzeźby : Emaus, Wniebowstąpienie, Cudowne rozmnożenie chleba, Cud w Kanie Galilejskiej oraz rzeźby: Przymierze, Chrzest, Ukrzyżowanie i Pieta.
W latach 2021 – 2023 w kościele zostały umieszczone w kaplicy Serca Pana Jezusa rzeźba Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz w ambicie płaskorzeźba Adoracja Chrystusa Zmartwychwstałego.
Ta niezwykła galeria powstała w wyjątkowym dla naszej Ojczyzny w 2018 roku – rocznicy 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

PROF. WINCENTY KUĆMA

Urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Kielcach, w latach 1957-62 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na tejże uczelni, gdzie do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace eksponowane były w kraju na ponad 50 wystawach indywidualnych i 80 zbiorowych oraz na blisko 60 wystawach zagranicą. Artysta brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, który otrzymał w 2018 r. z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz laureatem najwyższego papieskiego odznaczenia przyznawanego świeckim – Krzyża Komandorskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego. Wśród najwyższych odznaczeń państwowych i kościelnych, jakimi został uhonorowany, są też Order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty Medal Ojca Świętego Jana Pawła II, medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum oraz Brązowy Medal Cracoviae Merenti.
Prof. Wincenty Kućma rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, a także projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Do najważniejszych jego monumentów należą: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, pomnik Macieja z Miechowa w Miechowie, Pomnik ku czci Ofiar Komunizmu w Olkuszu. Wykonane przez artystę ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce i zagranicą. Najdonioślejsze realizacje to dekoracja wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, a także monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin oraz witraże w kościele Najświętszej Rodziny w Krakowie Bieżanowie.

Wirtualny spacer