Parafia

Golgota Podgórska
Ogród rzeźb

Fotogalerie
Foto Adam Bujak
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria I)
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria II)
Foto Wincenty Kućma (Ogród Rzeźb)
Foto Andrzej Głuc (uroczystość poświęcenia)
Foto Jakub Nowaczyk
Foto Alicja Dybowska – „Ogród rzeźb”
Foto Alicja Dybowska – „Golgota Podgórska – Ogród Rzeźb”
Foto Grzegorz Ramut

Film TV Kraków „Golgota Podgórska”
„Golgota” – film w reżyserii Leszka Mądzika
Jubileusz 85 lecia prof. Wincentego Kućmy

Poniżej
Opis plenerowej galerii
Wirtualny Spacer
Życiorys prof. Wincentego Kućmy

Golgota Podgórska – Ogród rzeźb

Na tyłach pięknego, neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu ciągną się szarobiałe skały dawnego kamieniołomu. Owa kamienna ściana znalazła swe artystyczne wykorzystanie przez rzeźbiarza, prof. Wincentego Kućmę, który na naturalnych półkach skalnych zaprojektował 14 stacji Drogi Krzyżowej. Silne akcenty postawił twórca na początku i końcu owego cyklu Męki Pańskiej. Otwiera go ustawiony na szczycie masywu ekspresyjny, ponad trzymetrowy Chrystus w Ogrojcu, a kończy podobnych rozmiarów Chrystus Zmartwychwstały.

W sąsiadującym z kościołem ogrodzie, powyżej Drogi Krzyżowej, usytuowana została druga część rzeźbiarskiej realizacji prof. Kućmy. Stanowi ją wspaniała galeria na wolnym powietrzu licząca ponad 20 dzieł układających się w piękną i przejmującą opowieść o wierze, historii i patriotyzmie. Znajdują się tam rzeźby: Głowa Chrystusa, Brama Dobrego Pasterza, Kopernik, Ostatnia wieczerza, Chrzest Polski, Anioł Stróż Polski, Syn marnotrawny, Ocalony, Bohaterom Niepodległej 1914-1989, Sarkofagi, Podgórzanie, Zespoleni, Tarcza, Św. Maksymilian Kolbe, Orszak świętych, Panie ratuj! oraz Chrzest Chrystusa. Na stojącej tuż obok XIX-wiecznej dzwonnicy zostały zamontowane rzeźby: Chrzest Chrystusa i Chrystus Ukrzyżowany, a przy zejściu na taras: Rodzina rodzin, Wniebowzięcie Matki Bożej oraz Ukrzyżowany. Na elewacji kościoła z kolei podziwiać możemy figury Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Michała Archanioła oraz płaskorzeźbę z wyobrażeniem sakramentów Chrztu św., bierzmowania i Eucharystii. W urokliwej scenerii skał i wodospadu przy wejściu do „Kamieniołomu im. Jana Pawła II” znajdują się ponadto rzeźby: Jan Paweł II, Polonia i Uzdrowiony, Tron dla Matki Bożej, Mała forma muzyczna oraz Adoracja Krzyża. Ta niezwykła, jedyna w swoim rodzaju galeria powstała w wyjątkowym dla naszej Ojczyzny roku 2018, w którym świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileusz Prof. Wincentego Kućmy

23 maja 2020 roku w kościele św. Józefa w Krakowie Podgórzu obchodziliśmy jubileusz 85-lecia urodzin oraz 70 – lecie pracy twórczej prof. Wincentego Kućmy. Z okazji tych rocznic w sobotę 23 maja o godz. 18.3o sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z udziałem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego , kilkunastu księży i przyjaciół jubilata. Po Mszy św. można było obejrzeć wystawę rysunku, reliefów i rzeźby.

Kazanie ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Fotorelacje:
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Gość Niedzielny
Niedziela

Fotografie Adam Bujak

 

PROF. WINCENTY KUĆMA

Urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Kielcach, w latach 1957-62 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na tejże uczelni, gdzie do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace eksponowane były w kraju na ponad 50 wystawach indywidualnych i 80 zbiorowych oraz na blisko 60 wystawach zagranicą. Artysta brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, który otrzymał w 2018 r. z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz laureatem najwyższego papieskiego odznaczenia przyznawanego świeckim – Krzyża Komandorskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego. Wśród najwyższych odznaczeń państwowych i kościelnych, jakimi został uhonorowany, są też Order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty Medal Ojca Świętego Jana Pawła II, medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum oraz Brązowy Medal Cracoviae Merenti.
Prof. Wincenty Kućma rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, a także projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Do najważniejszych jego monumentów należą: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, pomnik Macieja z Miechowa w Miechowie, Pomnik ku czci Ofiar Komunizmu w Olkuszu. Wykonane przez artystę ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce i zagranicą. Najdonioślejsze realizacje to dekoracja wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, a także monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin oraz witraże w kościele Najświętszej Rodziny w Krakowie Bieżanowie.

Wirtualny spacer