Adoracja Chrystusa Zmartwychwstałego

28 maja o godz. 12.00 na zakończenie okresu wielkanocnego poświęcona została płaskorzeźba pt „Adoracja Chrystusa Zmartwychwstałego” autorstwa prof. Wincentego Kućmy która umieszczona jest w ambicie przy wejściu do kaplicy adoracji.

Aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus. Kościół potrzebuje sztuki. Musi bowiem sprawiać, aby rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna. Kościół zawsze odwoływał się do twórczych zdolności artystów aby wyjaśniać ewangeliczne orędzie i ukazywać jego konkretne zastosowanie w życiu chrześcijańskiej wspólnoty. Sztuka przenosi dusze ze świata zmysłowego w rzeczywistość wieczną. W sztuce sakralnej artyści tworzą dzieła zdolne ukazać w jakiejś mierze nieskończone piękno Boga i skierować ku Niemu ludzkie umysły.

Z taką intencją od kilku lat powstaje przy naszym kościele ta niezwykła galeria sztuki – rzeźb prof. Wincentego Kućmy. Rzeźby o tematyce religijnej w tej wyjątkowej scenerii kościoła, ogrodu, skał skłaniają do refleksji, zatrzymania się, modlitwy. Znajduje się tutaj ponad 80 rzeźb i płaskorzeźb o tematyce religijnej i patriotycznej, które można zobaczyć w kościele, wokół kościoła, w ogrodzie oraz w podziemiach plebanii „Kamieniołomie im. Jana Pawła II”.
Jesteśmy na co dzień świadkami jak wielu turystów, pielgrzymów przyjmuje te dzieła z zachwytem i uznaniem.

Dzisiaj jest także okazja by przekazać podziękowanie fundatorom tej niezwykłej galerii. Najważniejszymi ofiarodawcami i fundatorami ponad 60 rzeźb i płaskorzeźb są nasi parafianie Państwo Alicja i Eugeniusz Batko. Dziękujemy.