Golgota Podgórska
Ogród rzeźb

Na tyłach pięknego, neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu ciągną się szarobiałe skały dawnego kamieniołomu. Owa kamienna ściana znalazła swe artystyczne wykorzystanie przez rzeźbiarza, prof. Wincentego Kućmę, który na naturalnych półkach skalnych zaprojektował 14 stacji Drogi Krzyżowej. Silne akcenty postawił twórca na początku i końcu owego cyklu Męki Pańskiej. Otwiera go ustawiony na szczycie masywu ekspresyjny, ponad trzymetrowy Chrystus w Ogrojcu, a kończy podobnych rozmiarów Chrystus Zmartwychwstały.

W sąsiadującym z kościołem ogrodzie, powyżej Drogi Krzyżowej, usytuowana została druga część rzeźbiarskiej realizacji prof. Kućmy. Stanowi ją wspaniała galeria na wolnym powietrzu licząca ponad 20 dzieł układających się w piękną i przejmującą opowieść o wierze, historii i patriotyzmie. Znajdują się tam rzeźby: Głowa Chrystusa, Brama Dobrego Pasterza, Kopernik, Ostatnia wieczerza, Chrzest Polski, Anioł Stróż Polski, Syn marnotrawny, Ocalony, Bohaterom Niepodległej 1914-1989, Sarkofagi, Podgórzanie, Zespoleni, Tarcza, Św. Maksymilian Kolbe, Orszak świętych, Panie ratuj! oraz Chrzest Chrystusa. Na stojącej tuż obok XIX-wiecznej dzwonnicy zostały zamontowane rzeźby: Chrzest Chrystusa i Chrystus Ukrzyżowany, a przy zejściu na taras: Rodzina rodzin, Wniebowzięcie Matki Bożej oraz Ukrzyżowany. Na elewacji kościoła z kolei podziwiać możemy figury Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Michała Archanioła oraz płaskorzeźbę z wyobrażeniem sakramentów Chrztu św., bierzmowania i Eucharystii. W urokliwej scenerii skał i wodospadu przy wejściu do „Kamieniołomu im. Jana Pawła II” znajdują się ponadto rzeźby: Jan Paweł II, Polonia i Uzdrowiony, Tron dla Matki Bożej, Mała forma muzyczna oraz Adoracja Krzyża. Ta niezwykła, jedyna w swoim rodzaju galeria powstała w wyjątkowym dla naszej Ojczyzny roku 2018, w którym świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Foto Adam Bujak
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria I)
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria II)
Foto Wincenty Kućma (Ogród Rzeźb)