Golgota Podgórska
Ogród rzeźb

Na tyłach pięknego neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu rozciągają się szaro-białe skały dawnego kamieniołomu. Kamienna ściana znalazła swe artystyczne wykorzystanie; rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma zaprojektował na naturalnych półkach skalnych 14 stacji Drogi Krzyżowej. Twórca dodał silne akcenty na początku i końcu cyklu. Drogę otwiera ekspresyjny, ponad trzymetrowy „Chrystus w Ogrojcu” ustawiony na szczycie skalnego masywu, kończy zaś podobnych rozmiarów „Chrystus Zmartwychwstały”.

Powyżej Drogi Krzyżowej, w sąsiadującym z kościołem ogrodzie usytuowana została druga część rzeźbiarskiej realizacji – wspaniała galeria na wolnym powietrzu. Jest tam ponad 20 rzeźb układających się w opowieść o wierze, historii i patriotyźmie. Znajdują się tam: „Głowa Chrystusa”, „Brama Dobrego Pasterza”, „Kopernik”, „Ostatnia wieczerza”, „ Chrzest Polski”, „Anioł Stróż Polski”, „Syn marnotrawny”, „Ocalony” i „Bohaterom Niepodległej 1914-1989”, „ Sarkofagi”, „Podgórzanie”, „Zespoleni”, „Medalion”, „ Św. Maksymilian Kolbe”, „Orszak świętych”, Na stojącej tuż obok XIX wiecznej dzwonnicy zostały zamontowane : „Chrzest Chrystusa” i „Chrystus Ukrzyżowany”. Przy zejściu na taras znajduje się płaskorzeźba „Święta Rodzina”. Natomiast na elewacji kościoła znalazły miejsce figury: „Matka Boża Nieustającej Pomocy” i „ Św. Michał Archanioł” oraz płaskorzeźba z wyobrażeniem trzech sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii. W urokliwej scenerii skał i wodospadu przy wejściu do „Kamieniołomu im. Jana Pawła II” znajdują się kolejne trzy rzeźby: „Jan Paweł II”, „Polonia” i „Uzdrowiony”. „Wniebowzięcie Matki Bożej”. W Niezwykła galeria powstaje w wyjątkowym dla naszej Ojczyzny roku rocznicy 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Foto Adam Bujak
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria I)
Foto Wincenty Kućma (Golgota Podgórska – Galeria II)
Foto Wincenty Kućma (Ogród Rzeźb)