Poświęcenie nowych dzwonów

Historia dzwonnicy
Nowe dzwony – fundatorzy

Dzwonnica i podgórskie dzwony

Dzwonnica to pamiątka po pierwszym kościele pw. św. Józefa.  Zbudowany w 1832 roku pierwszy kościół podgórski zwieńczony był wieżą, w której były trzy małe dzwonki, ufundowane przez parafian jeszcze zanim powstała świątynia – dzwon cetnarowy (ok. 50 kg) pęknięty, drugi 40 funtowy (ok. 20 kg) i mały 20 funtowy (ok. 10 kg). Kościół z powodu uszkodzeń został rozebrany.

Dopiero w 1879 roku powstała murowana dzwonnica od strony południowo-wschodniej kościoła.

W 1880 roku podgórska Rada Miejska sfinansowała zakup dzwonu (najmniejszego z trzech) zwanego „Św. Stanisław”, ozdobionego napisem: „S. Stanislaus Episcopus. J.G.N. et Petrus Hilzer. C.R.C. A.U.L. Camp. Constructore. I. Neosta”.
W 1925 roku podgórscy kolejarze ufundowali średni dzwon, wykonany w znanej odlewni dzwonów Karola Schwabe w Białej, któremu nadano imiona „Józef, Paweł, Julian”. Uroczystość poświęcenia dzwonu relacjonował 10 stycznia 1925 roku „Ilustrowany Kurier Codzienny”, a napis na dzwonie głosił: „Niebu i ziemi po wieczne czasy każdem uderzeniem mojego serca przypominać będę moich fundatorów. Imię moje: Józef, Paweł, Juljan. Rok Pański 1925. Za prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego. Gdy Biskupem krakowskim był Ks. Adam Sapieha a proboszczem podgórskim Ks. Dr Józef Niemczyński. Fundatorowie Cech Kolejarzy Podgórze Kraków”. 1 listopada 1931 roku arcybiskup Adam Sapieha poświęcił największy podgórski dzwon (ok. 1000 kg) zwany „Ignacy”, ufundowany przez podgórskich rzemieślników (także pochodzący z odlewni dzwonów Karola Schwabe w Białej). Na dzwonie umieszczono napis: „Na chwałę Bogu i na pamiątkę rządów Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego Katolicki Cech Rękodzielników „Wzajemna Pomoc” w Krakowie na Podgórzu ufundował mię w roku 1931 i nadał mi imię Ignacy. Rządził diecezją krakowską książę Arcybiskup Adam Stefan Sapieha. Proboszczem podgórskim był ks. Dr. Józef Niemczyński a wikariuszami byli ks. Józef Zastawniak i Ks. Jan Wieczorek”. W czasie okupacji niemieckiej Krakowa lat 1939-1945 dwa dzwony – najmniejszy „św. Stanisław” i średni „Józef, Paweł, Julian” zostały zrabowane i zniszczone, na szczęście ocalał dzwon „Ignacy”.

W latach 2009-2010 przeprowadzono generalny remont dzwonnicy – został wzmocniony i uzupełniony fundament, odnowiono ceglaną fasadę i wstawiono nowe okna i drzwi, została wymieniona konstrukcja utrzymująca dzwony, wykonano nowe pokrycie dachu nawiązujące do dawnego z XIX wieku.

Od 2012 roku dzwonnicę podgórskiego kościoła jak dawniej zdobią trzy dzwony.
Ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 18 marca 2012 roku, w dniu odpustu ku czci św. Józefa, dwa nowe dzwony: „Św. Antoni” i „Bł. Jan Paweł II”, które zostały zainstalowane na wieży-dzwonnicy 26 marca 2012 roku, w dniu Zwiastowania NMP.

Dzwon „Bł. Jan Paweł II” (ważący 500 kg) jako wotum wdzięczności Bogu za dar Bł. Jana Pawła II ufundowali parafianie: Alicja i Eugeniusz Batko, Monika i Janusz Golus, Sebastian Chwedeczko, Jan Jerzy Wrzecionek, Anna i Kazimierz Barczyk, Zofia i Piotr Kiełkowicz, Aleksandra i Kazimierz Majcher, Anna i Stanisław Górka, Barbara i Andrzej Kańscy, Tadeusz Strzemecki, Ks. Antoni Bednarz proboszcz.

Dzwon „Św. Antoni” (ważący 300 kg) jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski ufundowany został przez rodzinę Anny i Jerzego Donimirskich z dziećmi: Stefanem, Władysławem, Janem, Heleną i Marią oraz Pracowników firmy „Donimirski Boutique Hotels”.