Wspólnoty Wspólnoty św. Józefa

Mężczyźni św. Józefa

Mężczyźni Świętego Józefa rozpoczęli działalność w Krakowie 20 sierpnia 2008. Grupa powstała z pragnienia ewangelizacji mężczyzn na zaproszenie ks. Antoniego Bednarza – proboszcza parafii św. Józefa w Krakowie – Podgórzu. Inspiracja do założenia pochodzi z USA – Rhode Island, skąd dom Polski przyjechał Donald Turbitt – założyciel międzynarodowego Ruchu Mężczyzn świętego Józefa, którego jesteśmy częścią.

Od początku działalności rozpoczęliśmy comiesięczne spotkania otwarte, które odbywają się zawsze w trzecie środy miesiąca. Do dziś było ich w sumie ponad 130. Co miesiąc zapraszamy gości – świadków wiary. Wśród nich było kilku biskupów (bp Józef Guzdek, bp Roman Pindel, bp Grzegorz Ryś, Abp Marek Jędraszewski), wielu kapłanów (m. in. ks. Edward Staniek, ks. Leszek Mateja, ks. Mirosław Tosza, ks. Jan Reczek, ks. Mirosław Jadłosz, ks. Antoni Miciak, ks. Adam Rybicki, o. Bogdan Kocańda), oraz wielu świeckich: Jan Budziaszek, Jacek Pulikowski, Mieczysław Guzewicz, Janusz Wardak i inni). Zależy nam na świadkach, budujących naszą wiarę.

Od 2009 roku rozpoczęliśmy pracę z liderami różnych męskich grup (nie tylko Mężczyzn Świętego Józefa). Pracę tą kontynuujemy przez te lata powtarzając corocznie weekend formacyjny dla liderów.

Organizujemy rekolekcje, konferencje, spotkania, pielgrzymki. Z największych wydarzeń które udało się przygotować to: Konferencja „Słowo Mężczyzny” – Warszawa 2015, spotkania Jubileuszu Miłosierdzia dla mężczyzn (Koszalin, Warszawa, Kraków 2016), I -IV Oblężenia Jasnej Góry (2017, 2019, 2019, 2020). Organizujemy również mniejsze spotkania na bazie zaproszonych gości w różnych miejscach w Polsce – co jest zalążkiem kolejnych męskich grup w parafiach. Prowadzimy pracę formacyjną w małych grupach, warsztaty wakacyjne, szkołę modlitwy, comiesięczne Adoracje. Zapraszamy mężczyzn na aktywne grupy, gdzie obok wspólnego przeżycia przygody dzielimy się tematami wiary. Okresowo zapraszamy mężczyzn wspólnie z rodzinami na wyprawy w góry, albo na pikniki rodzinne.

Pracujemy z mężczyznami w różnych częściach Polski. Aktualnie w cieci grup Mężczyzn Św. Józefa mamy ponad 70 grup w różnych parafiach w Polsce. Również wśród Polonii powstało wiele polskich męskich grup: w Wielkiej Brytanii około 24 polskich grup, w Szwecji (Malmo), Norwegii (Oslo), Danii (Aarhus). Wyjeżdżamy również  misyjnie na Wschód – na Litwę, Ukrainę i Białoruś. Aktualnie mamy 3 męskie grupy na Białorusi (Grodno, Mosty, Lida), 2 na Ukrainie (Kijów i Lwów, 1 na Litwie (Wilno).

Działalność statutowa to również działalność wydawnicza. Wydaliśmy wiele materiałów formacyjnych w formie książek i płyt z nagraniami.

Współpracując z podobnymi grupami na całym Świecie udało się zorganizować międzynarodową konferencję w Rzymie, gdzie posługiwał nam o. Raniero Cantalamessa. Spotkaliśmy się również na audiencji generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Praca z mężczyznami w Kościele jest dziś bardzo ważna. Od silnych mężczyzn zależą losy naszych rodzin, naszych parafii, naszej Ojczyzny. Jesteśmy przekonani, że Święty Józef – jako patron naszych czasów jest doskonałym wzorem prawdziwego, zaangażowanego i wiernego Bogu mężczyzny. Takich mężczyzn potrzebuje świat w XXI wieku i mamy przekonanie, że Bóg używa nas do budzenia mężczyzn do wiary, co daje nadzieję na przyszłość Kościoła i naszej Ojczyzny.

Więcej informacji  znajdziesz na naszej stronie   www.mezczyzni.net