Aktualności

Wystawa plenerowa

Od 7 maja do 14 czerwca 2024 r. Rumuński Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na plenerową wystawę fotografii „Z lotu ptaka. Kościoły warowne w Transylwanii” autorstwa Ionuța Macriego.

Wystawę można będzie obejrzeć w przestrzeni zewnętrznej Sanktuarium Świętego Józefa w Krakowie (ul. Jana Zamoyskiego, Rynek Podgórski).

Siedmiogrodzkie wsie z ufortyfikowanymi kościołami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowią model osadnictwa i organizacji gospodarstw chłopskich, zachowany od czasów średniowiecza. Nad wsiami górują kościoły warowne, które przez ponad pięć wieków pełniły zarówno rolę religijną, jak i militarną. Siedmiogrodzkie budowle tworzą jeden z najgęstszych systemów dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji na kontynencie europejskim.

Transylwańskie kościoły warowne są z natury trudne do uchwycenia w całości z poziomu gruntu. Mury obronne, które posiada większość z nich, czynią je nieprzeniknionymi dla oka. Natomiast dzięki zdjęciom z lotu ptaka, autorstwa Ionuța Macriego, otwierają się spektakularnie, pozwalając dostrzec i zrozumieć szczegóły oraz kontekst, których nie sposób odgadnąć patrząc na nie z dołu.