Pomoc Ukrainie

Caritas Archidiecezji Krakowskiej ponownie prosi o pomoc rzeczową dla uchodźców. Punkt Socjalny im. E. Bojanowskiego w Brzegach przyjmie każdą ilość długoterminowej żywności. – Chcemy zorganizować transport na granicę i do Kijowa, gdzie ludzie zaczynają borykać się z głodem. Potrzebujemy produktów z długą datą ważności, i takich, które mogą stać się szybkim posiłkiem: tzw. „zupek chińskich”, dań instant, budyniów, kisieli, konserw mięsnych i rybnych, wody, kasz, mleka w kartonach, batonów energetycznych – mówi dyrektor krakowskiej Caritas, ks. Tomasz Stec. Punkt Socjalny w Brzegach działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6-18, a w soboty od 9-14.

Na krakowskim Dworcu Głównym znajduje się Punkt Informacyjny. Ks. Michał Kania, koordynator punktu Caritas na dworcu, przekazuje, że można tam przynosić środki higieny: szampony, żele pod prysznic, pasty, szczoteczki, dezodoranty, maszynki do golenia i pianki, mokre chusteczki, pampersy od rozmiaru 5 wzwyż, proszki, patyczki do uszu, a także rzeczy, które sprawią radość najmłodszym: zeszyty, długopisy, kredki, plecaczki, kolorowanki. Brakuje wody, soków, kakao, makaronów, drobnych słodyczy, kaszek i posiłków dla niemowląt.

W namiocie Caritas, który stoi na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, najbardziej potrzebne są jednorazowe sztućce: łyżki, miseczki, kubki, a także chleb, rogaliki, ciasta, gotowe do zjedzenia bułki, woda w butelkach, jogurty i musy. – Codziennie wydajemy 6 tysięcy ciepłych posiłków. Jest to możliwe dzięki niezastąpionemu wsparciu licznych darczyńców. Bardzo dziękujemy za każdą pomoc – dodaje ks. Kania.

Koordynacją działań w Archidiecezji Krakowskiej w porozumieniu z Wojewodą Małopolski zajmuje się Caritas Archidiecezji Krakowskiej.  Wszelkie zgłoszenia gotowości przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, jak również chęć zaangażowania się w wolontariat, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy również pod numerem telefonu +48 780 604 584.

W związku z zaistniałą sytuacją organizujemy zbiórkę rzeczową oraz pieniężną i prosimy o:

• koce,
  • śpiwory,
  • karimaty,
  • ręczniki,
  • pościel,
  • materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne,
  • wodę pitną,
  • żywność długoterminową,
  • środki higieniczne, środki czystości, pampersy.

Prosimy o nieprzekazywanie ubrań i innych rzeczy poza wymienionymi.

Dary przyjmują placówki Caritas:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków
pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego

Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie
pn – pt, godz. 7.00-15:00.

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej

ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków
pn – pt, godz. 7.00 – 15.30.

Prosimy również o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej. Poszukujemy wolontariuszy-tłumaczy języków: rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego.

Środki finansowe prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:
Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej