Nowy organista w naszym sanktuarium

Serdecznie witamy w naszej parafii nowego organistę Pana Marka Pawełka, dotychczasowego organistę w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie.

Ukończył On z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Umiejętności gry na organach rozwijał pod kierunkiem prof. Andrzeja Białko.

Od 2008 roku jest akompaniatorem chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jako chórzysta współpracował z Krakowskim Chórem Kameralnym, Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, koncertując w Polsce i za granicą (we Włoszech, w Niemczech, Belgii, Szwecji, na Węgrzech).

W 2009 roku podjął współpracę z Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2006 roku pracował jako muzyk – organista w Kościele Garnizonowym w Krakowie.

Od 2012 roku związany ze Stowarzyszeniem Passionart.

W 2016 roku był głównym organistą podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wraz z innymi muzykami aranżował utwory na liturgię ŚDM i towarzyszył w przygotowaniu chóru (przykładowe opracowanie p. Marka Pawełka – „O Panie Tyś moim Pasterzem”.

Jako organista brał udział m.in. w Mariańskich Koncertach Organowych, Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanym, Wadowickich Koncertach Organowych, Dniach Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce.

Od 2016 roku jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie. Poza działalnością koncertową i edukacyjną tworzy kompozycje i aranżacje chóralne, chóralno-orkiestrowe, kameralne na różne składy instrumentalne. W 2015 zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne jego opracowania kolęd, które to zostały nagrane na płytę przez Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.