Aktualności Parafia

Jubileuszowa wystawa prof. Wincentego Kućmy

Do istniejącej stałej galerii rzeźby plenerowej przy kościele świętego Józefa w Podgórzu z okazji jubileuszu 85 – lecia życia i 70 – lecia pracy twórczej została zorganizowana niezwykła wystawa rysunku, reliefu i rzeźby. Rysunek jest eksponowany w kościele w dwóch kaplicach za ołtarzem głównym. 19 rysunków o wymiarze 235×110 cm – temat Golgota i Tajemnice Światła , są to projekty rozwiązania rzeźbiarskiego dla Misji Matki Bożej Światłości w Poczerninie. Oprócz rysunków pokazane są dwie rzeźby Modlitwa w Ogrojcu i Zmartwychwstanie.

W Kamieniołomie im. Jana Pawła II można zobaczyć 10 dużych reliefów ( drewno sosnowe, technika własna) temat; żywioły oraz zapisy struktur pionowych i poziomych, wątków architektonicznych i urbanistycznych. Między innymi; Brama II, Reliefy duże II – Ślady, Reliefy duże VII – Oblicze, Reliefy duże II – Rytmy Poziome III, Reliefy duże V – Wyjście, Kropla, Brama III, Rytmy poziome, Reliefy duże IX – Brama, Rzeka. oraz kilkanaście małych form rzeźbiarskich. Między innymi: Wioślarz, Brama, Macierzyństwo, Samotna, Pieta, Rycerz, Kompozycja I, Rytmy i inne (rzeźby wykonane w brązie patynowanym z wkomponowanymi cokołami)

W małym ogródku przy Kamieniolomie wyeksponowane są rzeźby z okresu końca lat 1970 – 2020; Matka i Dziecko, Dojrzewanie, Dialog , Wniebowzięcie. Oraz projekty pomników; Armii Krajowej w Kielcach, Fontanna do Legnicy i Maksymilian Maria Kolbe do Niecieczy.

Wystawa będzie czynna od 23 maja do 30 sierpnia 2020

Fotografie Adam Bujak