Jubileusz Prof. Wincentego Kućmy

23 maja 2020 roku w kościele św. Józefa w Krakowie Podgórzu obchodziliśmy jubileusz 85-lecia urodzin oraz 70 – lecie pracy twórczej prof. Wincentego Kućmy. Z okazji tych rocznic w sobotę 23 maja o godz. 18.3o sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z udziałem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego , kilkunastu księży i przyjaciół jubilata. Po Mszy św. można było obejrzeć wystawę rysunku, reliefów i rzeźby.

Kazanie ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Fotorelacje:

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Fotografie Adam Bujak

PROF. WINCENTY KUĆMA

Urodził się 25 maja 1935 r. w Zbelutce na Kielecczyźnie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Kielcach, w latach 1957-62 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na tejże uczelni, gdzie do 2000 r. kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace eksponowane były w kraju na ponad 50 wystawach indywidualnych i 80 zbiorowych oraz na blisko 60 wystawach zagranicą. Artysta brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, który otrzymał w 2018 r. z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz laureatem najwyższego papieskiego odznaczenia przyznawanego świeckim – Krzyża Komandorskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego. Wśród najwyższych odznaczeń państwowych i kościelnych, jakimi został uhonorowany, są też Order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty Medal Ojca Świętego Jana Pawła II, medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum oraz Brązowy Medal Cracoviae Merenti.
Prof. Wincenty Kućma rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, a także projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Do najważniejszych jego monumentów należą: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, pomnik Macieja z Miechowa w Miechowie, Pomnik ku czci Ofiar Komunizmu w Olkuszu. Wykonane przez artystę ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce i zagranicą. Najdonioślejsze realizacje to dekoracja wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, a także monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin oraz witraże w kościele Najświętszej Rodziny w Krakowie Bieżanowie.

WYSTAWA RYSUNKU, RELIEFÓW, RZEŹBY
GOLGOTA PODGÓRSKA – OGRÓD RZEŹB