Historia dzwonnicy

Dzwonnica wolno stojąca, usytuowana jest na skale od strony południowo-wschodniej kościoła, wymurowana z cegły na murze fundamentowym z kamienia w 1879 roku. Motywem powstania obiektu była potrzeba zawieszenia dzwonów, które nie mogły być umieszczone w wieży ówczesnego kościoła ze względu na jego zły stan techniczny. Pierwotnie dzwonnica była wyposażona w trzy dzwony. Dwa z nich zostały zrabowane przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Pozostał jedynie dzwon „Ignacy” ufundowany w 1931 roku,któremu nadano to imię dla uczczenia prezydenta Ignacego Mościckiego. W latach 2009-2010 miał miejsce generalny remont dzwonnicy. Został wzmocniony i uzupełniony fundament, odnowiona ceglana fasada, wymienione okna i drzwi, wymieniona konstrukcja pod dzwony oraz wykonane nowe przykrycie dzwonnicy takie jak było w XIX wieku.

Poświęcenie dzwonnicy po remoncie

Dzwony

I Dzwon z roku 1880 najmniejszy ma napis następujący:

S. Stanislaus Episcopus
J.G.N. et Petrus Hilzer
C.R.C. A.U.L
Camp. Constructores
I. Neostadii 1880

II Dzwon z roku 1925 średni ma napis następujący:

K. Schwabe odlewnia dzwonów Białej.
Niebu i ziemi po wieczne czasy każdem uderzeniem mojego serca przypominać będę moich fundatorów:
Imię moje: Józef, Paweł, Juljan
Rok Pański 1925
Za prezydenta Rzeczypospolitej polskiej Stanisława Wojciechowskiego.
Gdy Biskupem krakowskim był Ks. Adam Sapieha a proboszczem podgórskim Ks. Dr Józef Niemczyński
fundatorowie cechu Kolejarzy Podgórze Kraków.

III Dzwon z roku 1931 (największy) ma napis następujący:

K. Schwabe odlewnia dzwonów w Białej.
Na chwałę Bogu i na pamiątkę rządów prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego Katolicki cech rękodzielników „Wzajemna Pomoc” w Krakowie na Podgórzu fundował mnie w roku 1931 i nadał imię Ignacy. Rządził Diecezją krakowską książę Arcybiskup Adam Stefa Sapieha. Proboszczem podgórskim był ks. Dr. Józef Niemczyński a wikariuszami byli ks. Józef Zastawniak i Ks. Jan Wieczorek.

fot. ze Zbioru Domu Historii Podgórza

Dzwon I i II zostały zrabowane przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Nowe dzwony

Nowe dzwony zostały poświęcone przez ks. kard. Stanisława Dziwisza 18 marca 2012 roku w dniu odpustu ku czci św. Józefa.

Dzwon „Bł. Jan Paweł II” /waga 500 kg/ jako wotum wdzięczności Bogu za dar Bł. Jana Pawła II, który ufundowali parafianie: Alicja i Eugeniusz Batko, Monika i Janusz Golus, Sebastian Chwedeczko, Jan Jerzy Wrzecionek, Anna i Kazimierz Barczyk, Zofia i Piotr Kiełkowicz, Aleksandra i Kazimierz Majcher, Anna i Stanisław Górka, Barbara i Andrzej Kańscy,Tadeusz Strzemecki, Ks. Antoni Bednarz proboszcz.

Dzwon „Św. Antoni” /waga 300 kg/ jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski ufundowany przez rodzinę Anny i Jerzego Donimirskich z dziećmi: Stefanem, Władysławem, Janem, Heleną i Marią oraz Pracowników firmy „Donimirski Boutique Hotels”.

26 marca 2012 roku w dniu Zwiastowania NMP nowe dzwony zostały zainstalowane na wieży – dzwonnicy.